Václav Kahuda – autorské čtení

02.12.2014 – Bar 69 – Václav Kahuda – autorské čtení

Václav Kahuda (nar. 1965) zaujal na začátku 90. let již svým prozaickým debutem Příběh o baziliškovi. Svými dalšími knihami Exhumace, Houština či Technologie dubnového večera potvrdil, že zde česká literatura má vedle Jáchyma Topola dalšího výrazného prozaika mladší generace. Každá Kahudova kniha v sobě spojuje mnohdy nečekané: generační výpověď s brutální fantastičností, realistické historky se snovými obrazy o naší současnosti.

Když na začátku tohoto roku vyšel po třinácti letech Václavu Kahudovi román Vítr, tma, přítomnost, mnozí pozvedli své obočí. Tento sedmisetstránkový román si pomalu získává čtenářskou pozornost. První ohlasy se pohybují od úplného nadšení až po naprosté morální odsouzení. Nutno dodat, že nadšené ohlasy převažují.

Ať už bude čtenář považovat Vítr, tma, přítomnost za „nemorální knihu“, nebo za „velký román o naší současnosti“, jedno už je nyní jisté, jde bezesporu o nejzajímavějších a nejdiskutovanějších knihu za poslední léta. Kahuda jednoduše vypráví příběh, ve kterém se nahromadila celá naše porevoluční zkušenost. Stihne-li nás tedy během četby lehká nevolnost, je třeba se ptát, zda nejde nakonec o nevolnosti z naší současnosti. Lepší román tady opravdu léta nebyl.